SLUŽBY v obci

 

Povídání se starostou


tentokrát se Zdeňkem Říhou, starostou obce Ješetice.
VN: Pane starosto, co se v Ješeticích změnilo od našeho posledního rozhovoru ve Votických novinách?
ZŘ: Provedla se výměna vodoinstalace a sanity ve výčepu a na veřejných WC v Kulturním domě, a to v celkové výši 168 871 Kč. Podařilo se zpracovat projekt na opravu místní komunikace v úseku Řikov−Víska. Tento projekt bohužel nebyl podpořen. Zřejmě proto, že nejsme příznivci jedné strany.
VN: Stále mají Ješetice problém s vodou? Jak ho zastupitelstvo plánuje řešit?
ZŘ: Zastupitelstvo ho řeší, v současné době probíhá čtvrtá, tedy poslední etapa výměny vodovodního potrubí včetně montáže vodoměrů na domovních přípojkách. Bohužel narážíme na problémy s vlastníky pozemků.
VN: V posledních letech jste zaznamenali velký přírůst nových občanů, mladí lidé se přistěhovali a zakládají rodiny. Co může vaše obec právě rodinám s malými dětmi nabídnout?
ZŘ: V obci se začaly stavět nové domky, snažíme se tento trend podporovat, plánujeme zpracovat nový územní plán, který by umožnil zjednodušit zájemcům stavbu domků v naší obci. V minulých letech zřídila obec za pomoci dotací dětské hřiště na návsi v Ješeticích. Přemýšlíme o jeho dovybavení o dětskou skluzavku.
VN: Obec vlastní také jeden obecní byt. V brzké době bude měnit nájemníky.  O byt projevilo zájem mnoho uchazečů, plánujete výstavbu dalších bytů v Kulturním domě?
ZŘ: Zatím ne, bylo by nutné novelizovat rozpočet a upravit projekt. Původní projekt na menší byt (2+KK) je zastaralý, hlavně co se týče pořizovací ceny stavebního materiálu.
VN: Žádali jste o dotace stejně jako sousední obce, např. z Fondu sportu a volného času Středočeského kraje nebo z Fondu Ministerstva pro místní rozvoj?
ZŘ: O tyto dotace jsme zatím nepožádali. Přemýšlíme spíše nad opravou oken Kulturního domu včetně zateplení objektu. Je nutné zpracovat projekt a zažádat o dotace, z vlastních prostředků peníze nemáme.
VN: Jak už jste říkal, výčep místního KD po mnoha letech změnil svou podobu. Sál se tak stal lukrativním pro pořádání rodinných oslav a jubileí. Co bude se sálem dál? Plánujete ho pronajímat na delší dobu?
ZŘ: Po předchozích zkušenostech pronajímání výčepu a sálu za účelem pořádání diskoték nebudeme sál pro akce tohoto typu dlouhodobě pronajímat. V současné době ho obec pronajímá k rodinným oslavám významných životních jubileí, svatbám a samozřejmě v něm obec a místní sbor dobrovolných hasičů pořádá vlastní akce.
VN. V Ješeticích hrávali heligonkáři.  Budou hrát i letos?
ZŘ: Heligonkáři hráli v Ješeticích dvakrát. I přes poměrně velkou účast posluchačů bylo jejich vystoupení kritizováno. Pro letošní rok o heligonkářském odpoledni neuvažujeme.
VN: Radost Vám jistě dělá místní SDH. Vaše dvě družstva se umístila v okrskové soutěži v Arnoštovicích na druhém a třetím místě. Podporuje obec SDH?
ZŘ: Naši hasiči se na soutěž poctivě a často připravovali. Propracovali hlavně útok a příprava se jim na soutěži vyplatila. SDH je podřízen obci, obec má tedy povinnost hasiče podporovat. Naši hasiči však také sami pořádají různé akce, s jejichž výtěžkem pak disponují.
VN: Děkuji, ať se Vám při práci ve Vašem úřadě daří.
Jana Spálenková

 

 

 

 

I malá obec může svým obyvatelům poskytovat základní služby.

 

V Ješeticích v Kulturním domě  č.p.22 působí obchod smíšeného zboží, který po rekonstrukci vede paní Zdena Vacková. Dvakrát týdně nabízí smíšené zboží- čerstvé pečivo (sladké i slané), jogurty, salámy, trvanlivější sboží ke konzumaci. Najdete zde ale i poměrně široký sortiment běžných hygienických potřeb nebo granulovaná krmiva pro vaše mazlíčky.

 

Jaký pán, takový krám aneb Na nákupu u paní Vackové

 

Svéráznou a dominující stavbou je v Ješeticích místní Kulturní dům. Výčep se sálem je v současné době bez nájemníka, v horním patře naleznete obecní byt a prostory, které slouží k obecní administrativě. V přízemí si určitě povšimnete malého, ale potravinami a spotřebním zbožím pěkně zaplněného krámku s vždy usměvavou prodavačkou paní Zdeňkou Vackovou. Právě obchůdek v ješetickém „kulturáku“ je centrem dění a střediskem všeho ruchu v obci se zhruba sto čtyřiceti obyvateli.
VN: Paní Vacková, obchůdek vypadá „jako ze škatulky“. Určitě k tomu přispělo nejen pěkně vypadající nabídka zboží, ale i poměrně nedávná rekonstrukce. Od kdy sídlí ješetický obchod v těchto prostorách?
ZV: Začínala jsem s prodejem smíšeného zboží v roce 2004 v nově zrekonstruovaných prostorách Kulturního domu. Ale už rok přede mnou využíval k prodeji tyto prostory jiný majitel. Prodejní prostory nejsou sice velké, ale pro maloobchod zcela vyhovují. Jsem s nimi spokojena.
VN: Ale historie ješetického obchodování  je mnohem delší. Jak jste přišla na nápad obnovit tradiční obchůdek?
ZV: Poslední nájemce o další pronájem obchodu neměl zájem. Obec hledala nového nájemce a mně se naskytla nabídka vést obchod právě v Ješeticích - v místě mého bydliště.
VN: Jaké zboží nabízíte?
ZV: V obchodě najdete smíšené zboží denní potřeby – základní potraviny, čerstvé uzeniny, mléčné výrobky, sladké i slané pečivo, alkoholické i nealkoholické nápoje, drogerii a krmivo pro domácí mazlíčky. Samozřejmě pokud má zákazník zájem o výrobek, který právě nenabízím, jsem schopná ho objednat.
VN: Vycházíte při výběru zboží, které pro obchod obstaráváte, z vlastní zkušenosti? Vaříte přece doma pro čtyři chlapy...
ZV: Především preferuji kvalitní české výrobky. V obchodě nabízím to, co většinou používám ve své domácnosti.
VN: Jak je to u Vás s otevírací dobou? Myslíte, že je dostačující, nebo ji plánujete v nadcházejících letních měsících prodloužit?
ZV: Vzhledem k počtu obyvatel obce je otevírací doba podle mého soudu dostačující. Lidé na vesnici jsou zvyklí dělat si zásoby, tedy nakupovat na několik dní dopředu. Nenavštěvovali by obchod každý den. Otevřeno máme v pondělí a ve čtvrtek od osmi do jedenácti hodin. Zároveň vyhovuji těm, kteří si něco zapomenou koupit a do obchodu s nimi dojdu i mimo otevírací dobu. V letních měsících otevírám i v pátek odpoledne.
VN: Když se řekne „krám na vesnici“, vybaví se mnohým toto místo jako centrum všeho dění, místo, kde se proberou všechny novinky. Je tomu tak i u Vás v obchodě?
ZV: Je tomu tak. Bohužel není v Ješeticích v trvalém provozu Kulturní dům ani hospoda, lidé se setkávají alespoň při dopoledním nákupu. Právě pro ně jsou tu připraveny židličky k odpočinku a čekání. Dokonce mi navrhují, abych jim k židličkám pořídila i stolek.
VN: Čeho si na Vaší práci nejvíce ceníte?
ZV: Určitě svých zákazníků. 99% z nich jsou stálí zákazníci z obce. Velice si jich vážím a doufám, že mi nadále zachovají svou přízeň a budou u mne i nadále nakupovat.

Jana Spálenková

 

 

 

Paní Zdeňku Vackovou prodávání v obchodě baví.

 

 

Toník Balšánek dostal chuť na dobrůtky z krámu.

 

 

Hned za rohem naleznete Pilu Ješetice.

 

Pila Jěšetice provozuje svoji činnost v obci Ješetice (okres Benešov) od roku 1996. Zabýváme se zpracováním listnaté i jehličnaté kulatiny. Z celkového množství vyrobeného řeziva je více než polovina určena k truhlářské výrobě, zbývající část je stavební řezivo. Řezivo dále zpracováváme v naší truhlářské výrobě, včetně sušení v naší sušárně.
Pro naše zákazníky vyrábíme ze stavebního řeziva krovy(hoblované i nehoblované), ploty, plotové dílce, zahradní nábytek, pergoly, altány atd.

Truhlářská výroba se zaměřuje na výrobu zakázkového nábytku, dveří, oken, kuchyní atd. Vše dle přání zákazníka.
Pilařské práce provádíme na naší provozovně v Ješeticích. Z těchto služeb převažuje manipulace a pořez zákazníkovi kulatiny, následné opracování řeziva (sámování, hoblování, sušení atd.)

 

provozovna:
            Pila Ješetice
            257 89 Ješetice
            tel./fax.: 317 802 532

 

zdroj: http://www.nhv.cz

 

Hned vedle působí truhlář p.Petr Koreš
a o dům pod ním má svou dílnu v domě č.p. 17 truhlář p.Petr Hora.


V Ješeticích č.p. 10 působí p. Jaroslav Spálenka se svou stavební firmou Jaroslav Spálenka Drobné stavební práce.